Aktuality

[všechny aktuality]
S Mototrletem pouize za bod

S Mototrletem pouize za bod

Jen jediný bod dokázali na domácím hřišti uhrát naši mladší žáci s Motorletem.
Jablonec si doma body vzít nenechal

Jablonec si doma body vzít nenechal

Oby týmy mladších žáků prohrály na severu Čech.
Mladší žáci se s Litoměřickem nemazlili.

Mladší žáci se s Litoměřickem nemazlili.

Oby týmy dokázaly zvítězit, U13 dokonce bez ztráty kytičky.

Počasí v Benešově

DnesZítraPozítří
4°/1°8°/2°7°/0°

Partneři

Sládek group Město Benešov ČPP Vienna Insurance Group pivovar Ferdinand Next-Car FAČR

Zdeněk Machač - trenér a funkcionář SK BenešovRozhovor s panem Zdeňkem Machačem, funkcionářem klubu a členem VV SK Benešov.

Pane Machači, vzhledem k tomu, že již dlouhá léta působíte v benešovském fotbale jež dnes disponuje širokou mládežnickou základnou, zná vás mladší generace především jako zodpovědného funkcionáře klubu. Dovolte nám nahlédnout do Vašeho dřívějšího působení v klubu v roli trenéra a i do raných fotbalových období.

S fotbalem jsem začal v 10 ti letech, hrál jsem za žáky v Nespekách, potom za žáky v Čerčanech a to až do dorosteneckého věku 15 ti let. Pak se naši přestěhovali do Netvořic. V Netvořicích jsem hrál za dorost a potom až do vojny i za dospělé.

Co bylo s fotbalem po návratu z povinné vojenské služby?

V roce 1971 jsem se vrátil a přesvědčili mě tehdejší místní funkcionáři, abych šel hrát do Benešova, ale po dobu 2 let jsem hrál vždycky jenom za rezervu. Poté, co jsem zjistil, že nemám výkonnost hrát v prvním týmu, protože v té době v Benešově začala jedna ze slavných epoch fotbalu příchodem trenéra pana Vacenovského a řady výborných fotbalistů z Dukly Praha. Tak jsem se vrátil ve věku 23 let zpět do Netvořic.

Co se v této slavné fotbalové éře pod záštitou ČSAD kopalo?

Béčko tehdy hrálo 1.B třídu a Áčko hrálo 1.A třídu a později postupně Krajský přebor, Divizi a nakonec i 3. ligu.

No a co se dělo dál v Netvořicích?

V Netvořicích mě po návratu z Benešova přesvědčili, abych tam dělal hrajícího trenéra. Tam jsem působil od roku 1973 až do roku 1986 a dostali jsme to mužstvo z Okresního přeboru až do Krajského přeboru. Všichni se tenkrát ptali, kde jsou ty Netvořice, tak jsme říkali Konopiště...a to už věděli.

S panem Hákem jsem v Benešově od roku 1986 do roku 1990 dělal třetí ligu jako asistent. Potom přišla další slavná éra  a to pana Švarce. Pan Hák odešel a já jsem převzal dorost v 1.A třídě. Ten se mi podařilo dostat až do Českomoravské ligy, což považuji za svůj největší trenérský úspěch.....tenkrát tady byli výborní hráči, přivedl jsem Pepu Laštovku, Pavla Capoucha a řadu dalších,......no to byli fotbalisti, ty nebylo potřeba "moc trénovat". Mnozí z nich působili dříve či později v Benešově i jinde ve vyšších soutěžích......no takhle jsem tady fungoval do roku 1998, tehdy jsem tady převzal 1. tým, jež jsem 2 roky vedl v divizi. To už bylo po "Švarcově éře".

Tenkrát to bylo s benešovským klubem dost divoké, rychlé sestupy, potom snad i rok bez fotbalu, založení nového klubu....

To už zase fotbalový Benešov vstával z popela, ovšem má trenérská kariéra nabrala jiný směr. Přestože jsme se tenkrát v divizi pohybovali na 5. místě, musel jsem z klubu odejít, v pozici hlavního trenéra mě vystřídal pan Urban.....a jak jsem skončil po těch dvou letech u Áčka, tak jsem dostal nabídku z Týnce nad Sázavou a to bylo druhé období v mé trenérské kariéře mimo benešovský fotbal. V Týnci jsem působil 6 let.

Pak mě oslovil pan ing. Sládek, jestli bych nechtěl trénovat Pyšely...a  po následných dvou letech jsme převáděli Pyšely do Benešova jako Krajský přebor. Tak jsem se oklikou vrátil do Benešova. To už se začala psát novodobá historie benešovské kopané. Zde jsem trénoval 1. tým do doby než mi bylo 60 let, kormidlo jsem předal Mílovi Brožkovi...od roku 2009 dělám v Benešově funkcionáře.

Jak se dělala mládež za éry Švarce?

Musím říct, že se tehdy dělala mládež slušně, díky panu Švarcovi se zlepšilo zázemí pro mládežnické týmy, na zápasy se jezdilo autobusem....tenkrát byly dva dorosty, později tři, žáci a přípravky měli po dvou týmech.....Dnes je to více jak dvojnásobek.

Jako funkcionář už máte také mnoho zkušeností ....

Tři roky jsem dělal předsedu klubu, po celou dobu jsem členem Výkonného výboru SK Benešov. V současném 5ti členém výboru máme rozdělenu práci o kterou rozhodně není nouze.

Jak trenérské posty tak funkcionářské povinnosti přinášejí velké nervové zatížení. Dokázal by jste mezi těmito zátěžemi porovnat?

Trenéřina je jiný druh psychické zátěže. Když se hraje o sestup, je trenér nervově našponovaný, když se hraje o postup, tak je to prakticky totéž. No, a když se postoupí, tak je to ohromná euforie, ale ta vyprchá za pár dní. A tahle psychická zátěž co mám nyní z funkcionaření je jiná, to zatížení je trvalé....když jsem začínal, tak jsem každé ráno vstával vynervován s obavou jak to vše a z čeho zaplatíme...dnes to není o mnoho lepší. Tak jsem si říkal, že to podnikatelé nemají jednoduché, když se potýkají s podobnými starostmi. Ale samozřejmě nejsme jediný klub, který se s finanční stránkou potýká, spíše naopak. Pozitivní je, že jsme nikdy neskončili sezónu s dluhy a máme vůči všem čistý štít. Jednoduché to ale rozhodně není.

Finance jsou alfa-omega každého klubu. Dnes každý ví, že bez peněz se sport na vyšší úrovni dělat nedá, ale ani mládež dnes již nejde dělat s pár drobnými.....

Největší finanční zátěž klubu nese firma ing. Sládka, za což mu náleží velký dík. Dalším z velkých donátorů je FAČR, který pomáhá s mládežnickým fotbalem. Ale ani u prvního týmu a ani u mládeže bychom se neobešli bez řady dalších sponzorů a města a v neposlední řadě také příspěvkům od rodičů mládeže. I tak je situace každým rokem napjatá.

Jak vidíte současnou situaci okolo fotbalového zázemí a rozvoje v této oblasti?

Za poslední dobu se udělalo mnoho, i když pro nás, kteří se okolo toho den co den točíme, to není tak viditelné a chtěli bychom více. Výrazně se zlepšilo zázemí v areálu u Konopiště, byly rekonstruovány šatny a sprchy A týmu, došlo ke kompletní výměně oken v celém areálu, zrekonstruovala se východní tribuna, zprovoznilo se travnaté tréninkové hřiště vedle velké UMT, realizoval se školící a prezentační kinosál, dole u zimního stadionu se zrekonstruoval chodník a sezení na hlavním hřišti A, byla postavena nová UMT s umělým osvětlením a v neposlední řadě jsme se po více jak 10 ti letech proseb a škemrání dočkaly šaten se sprchami pro 6 přípravkových týmů. Do té doby jsme se museli spoléhat, co se uvolní hokejistům, abychom mohli do šaten uvézt někdy alespoň tým hostů, často nezbylo, než se všichni převléci na stráni. O trénincích byla možnost použití šaten vyloučena, což dlouhá léta znamenalo, že v přípravkách měli v kdejaké vísce lepší podmínky pro přípravky než  Benešově. To už je naštěstí minulostí.

Bývalý ředitel MSZ, p.Khek i současný ředitel p.Kotouč ml. pro sport v Benešově dělají dle svých možností hodně, přesto je vidět, že by si fotbal v Benešově ze strany města zasloužil větší pozornost. Fotbal má ve městě nejpočetnější aktivní mládežnickou základnu, dlouhodobě fotbal reprezentuje město Benešov nejen po celé republice....Vezmeme-li si mnohá jiná města podobná svou velikostí a úrovní mládežnického fotbalu, nevychází z tohoto srovnání Benešov příliš dobře. Největším problémem je nedostatek tréninkových ploch. Snad jako jediné okresní město máme pouze jednu velkou travnatou plochu. Dále by fotbalisté uvítali ještě jednu větší plochu UMT s osvětlením.... Jisté kroky prý již byly učiněny, tak věřme, že nezůstane jen u slibů.

Pane Machači, mohl byste přes všechny zmíněné těžkosti ohodnotit současnou úroveň benešovské mládeže?

Když se dostaneme k současné sportovní výkonnosti mládeže Benešova, je to jak na houpačce. Někdy se sejde dobrý ročník a předvádí na Benešov nadstandartní výkony, jiný tým pokulhává. Ale nikdo nemůže chtít, že když hrajeme nejvyšší žákovské a dorostenecké soutěže, že se budeme umisťovat na přeních místech tabulek a budeme porážet silné kluby jako jsou třeba Sparta, Slávie, Č.Budějovice, Příbram a pod. Roli hrají jak ekonomické, ale také demografické podmínky. Pro nás je metou umisťovat se alespoň ve středních patrech tabulek a občas pozlobit silné kluby. Když se to někdy nedaří, nesmíme z toho dělat hned tragédii. Vždyť by bylo zcela proti přírodě, abychom poráželi např. zmíněné silné kluby, když oni si navíc od nás vyzobávají ty nejlepší a nejtalentovanější hráče. Naším úkolem je absolvovat intenzivní a konstruktivní práci s mládeží v klubu ale i regionu abychom byli tam, kde být chceme.

K dosažení zmíněné práce u mládeže je potřeba kvalifikovaný a zároveň schopný trenérský personál....

Ano, ale vhodných trenérů, kteří mají současně potřebnou kvalifikaci, jsou schopní si organizovat tréninkový proces, komunikovat s rodiči a sportovním vedením je zoufalý nedostatek. Proto si vážíme příchodu každého schopného člověka. Též si chceme postupně vychovávat trenéry z vlastního prostředí a místa. Je to dlouhodobý proces.

Co na závěr, snad nějaké moto či myšlenka?

...každý člověk by měl mít nastavenu laťku slušného chování na nějaké přijatelné hranici a pod ní by se neměl dostat. Bohužel, občas se najde člověk, který má tu laťku slušného chování posazenou hodně nízko. Snažme se být na sebe navzájem slušní, i když třeba spolu nesdílíme stejné názory.

Pane Machači, děkuji vám za rozhovor.

                                                                                                                                        8.11. 2016  M.Ř.

 

 

 

Zpět


SK BENEŠOV
SK Benešov - Facebook        English Deutsch Espanol
Všechna práva vyhrazena © SK Benešov 2012 / Powered by CRS NETCOM
close