Aktuality

[všechny aktuality]
S Mototrletem pouize za bod

S Mototrletem pouize za bod

Jen jediný bod dokázali na domácím hřišti uhrát naši mladší žáci s Motorletem.
Jablonec si doma body vzít nenechal

Jablonec si doma body vzít nenechal

Oby týmy mladších žáků prohrály na severu Čech.
Mladší žáci se s Litoměřickem nemazlili.

Mladší žáci se s Litoměřickem nemazlili.

Oby týmy dokázaly zvítězit, U13 dokonce bez ztráty kytičky.

Počasí v Benešově

DnesZítraPozítří
1°/-5°1°/-3°1°/-1°

Partneři

Sládek group Město Benešov ČPP Vienna Insurance Group pivovar Ferdinand Next-Car FAČR

Radek Hruška - trenér mládežeRozhovor s Radkem Hruškou, trenérem mládeže v SK Benešov

 

Radku, jsi bezesporu úspěšným a oblíbeným trenérem jak u svých svěřenců, tak i rodičů. Mohl by jsi prosím něco málo prozradit jak na to?

V první řadě děkuji za oslovení úspěšný a oblíbený, to je potěšující a moc si toho vážím. A jak na to? To je opravdu složitá otázka. Vše naučit asi nejde, musí to být v člověku. Je to o lidech, o tom jaký člověk je, jak přistupuje k tomu co dělá. Pokaždé když něco dělám, ať fotbal nebo svou práci nebo obyčejné mytí nádobí, prostě cokoliv, vždy to dělám na 100% a to je základ. Za 11let své trenérské kariéry jsem získal hodně zkušeností a hodně věcí se naučil a snažím se je předat dále. No a to nejpodstatnější, co chci, ať tady zazní a bude to možná i radou je: snažím se kluky nejen trénovat, učit hrát fotbal, ale hlavně také vychovávat! Musíme si uvědomit, že my trenéři jsme pro ně lidé, kteří v nich zanechají kus sebe, kus něčeho na co nezapomenou. I já vzpomínám na některé trenéry, kteří mně trénovali, na jejich rady nejen do fotbalu, ale i do života. No a s klukama se snažím vycházet vždy tak, že musí mít ke mně respekt, ale zároveň musí poznat srandu, odlehčení. Není to jen o neustálém drilu a řvaní, hlavně u dětí ne. Tréninky je musí bavit - hrajeme neustále s míčem. Vše se dá nacvičit s míčem i třeba rychlost nebo nebo neoblíbená fyzička. Trénink musí být pestrý, zajímavý a zábavný!

 

Tvá krátká fotbalová kariéra se odehrála na severu Moravy, prozraď něco o této své fotbalové etapě.

Vše začalo v mých 7 letech. Miloval jsem hokej a chtěl hrát hokej - do dneška mi to vlastně zůstalo. Jsem velký fanda hokeje, ale dříve bylo finančně hodně složité ho hrát a tak jsem začal hrát fotbal :-). Začal jsem ve Staré Bělé, což je vesnice kousek od Ostravy. A protože jsem vždy všude chytal, začal jsem v bráně i ve fotbale a to mi zůstalo napořád. Hráli jsme kraj, dále 1.A třída apod. Nic velkého a i když mi všichni předpovídali velkou budoucnost. Nabídky z Vítkovic nebo Baníku přišli, ale nikdy jsem neudělal ten krok, abych odešel na přestup. Proč a co se stalo je asi složité vysvětlovat. Hold to člověk musí brát, jak to je, takový je život. Ve svých 18ti letech jsem se dal na trenérskou dráhu a když jsem ve svých 20letech dostal nabídku jít trénovat do Baníku Ostrava, tak jsem tentokrát neváhal a šel. No a skloubit trénování v Baníku s aktivním hraním - to nešlo časově zvládnout. Rozhodl jsem se o brzké ukončení kariéry už ve 21letech.

 

První trenérské zkušenosti jsi sbíral v Baníku Ostrava. Jak na to vzpomínáš a je „Baníček“ stále tvou srdcovou záležitostí ?

Úplně první zkušenosti, jako trenér jsem sbíral ve školské fotbalové lize pod záštitou pana Mokrohajského. Tento člověk, který má ligové zkušenosti, brankář který chytal i za Československo mne k trénování přivedl a jsem mu za to vděčný! Následně jsem začal trénovat ve Staré Bělé a poté FC Baník Ostrava. Zde jsem strávil 4 krásné roky, které mi dali spoustu obrovských zkušeností, poznal jsem spoustu známých lidí, viděl spoustu zajímavých tréninků a účastnil se velkých zápasů nebo turnajů jak doma tak v zahraničí: Belgie, Polsko, Slovensko, Německo apod. Působit v Baníku Ostrava byl sen každého Ostraváka a to tenkrát byl Baník na prvních příčkách naší nejvyšší soutěže. Bohužel teď je situace jiná, složitá a proto jim držím palce, ať se z toho dostanou. Myslím, že týmy jako Baník, Slavia, Sparta, Plzeň patří do 1.ligy. ANO Baník Ostrava je a navždy bude mou srdcovou záležitostí! Baničku my jsme s tebou! :-)

 

Pak následovala Dukla Praha a Kladno, jak se toto přihodilo?  

Z Moravy jsem se stěhoval za prací a i když jsem opouštěl Baník a nebylo to jednoduché loučení, zamířil jsem na Kladno - také nejvyšší soutěž u mládeže. Zde jsem strávil jednu celou sezónu a nutno říci krásnou sezónu. Pracovalo se tam dobře a byli jsem výborná parta. Už během působení v Baníku si mě tak trošku vyhlídla Dukla Praha a taky mne oslovila a já po ročním působení na Kladně přešel právě na Duklu. Zde opravdu pracují s mládeží výborně a toto necelé roční působení mi opět dalo hodně zkušeností. Určitě bych na Dukle pokračoval, ale protože jsem se stěhoval a dojíždění na tréninky se mi protáhlo na skoro hodinu, musel jsem oslovit jiný tým. Vybral jsem si SK Benešov a tak jsem tady :-) No vlastně mi SK Benešov vybrala má žena :-)

 

Do klubu SK Benešov jsi přišel před třemi léty, jestli se nemýlím,  převzal ml. žáky r.2001 v tu dobu hrající v České žákovské lize, kdo z hráčů ti nejvíce uvízl v paměti a jak vzpomínáš na rok a ½ s tímto týmem?

Ano ročníku 2001, který jsem tady tenkrát přebral, chyběla nějaká jiskra. Kluků bylo dost, nehráli špatně, ale jakoby tomu chyběla šťáva. Věřím, že jsem jim tu šťávu dodal...kluky tréninky bavili, výsledky se lepšili, kádr se rozšiřoval a myslím, že jsem za ten rok a půl předal co se dalo. V týmu se mi pracovalo příjemně. V paměti mi uvízli všichni hráči, každý byl jiný, ale jako parta fungovali dobře. Takovým hlavním tahounem byl Kuba Breburda.

 

Nyní v Benešově vedeš již druhým rokem opět mladší žáky, opět v České lize, tentokrát r.2003. Jak se ti pracuje s tímto týmem?

U tohoto ročníku byla situace jiná. Úplně nově sestavený tým, dalo by se říci, že se začínalo úplně od nuly. Začátky byly těžké. Výkony kolísaly, výsledky nebyli přesvědčivé, rodiče neměli trpělivost apod. Potřebovali jsme čas a aby si to sedlo, prostě vše postupně. Práce s kluky nejde nikdy vidět hned, chce to čas. Je tady spoustu aspektů, které se musí řešit, pokud se chceme lepšit. Jak tréninky, tak výchova, pravidla které si dáme atd. Teď už u týmu působím 1,5 roku a najednou zjišťujeme, že kluci jsou super parta, výkony se pořád lepší a přišli i výsledky. Rodiče začali pořádně fandit a vidí, jak se všichni zlepšují. Kluci mají potenciál a dokazují to i teď v zimní lize, kde zkoušíme hru 10+1 a máme za sebou 3 vítězství a 1 porážku. Zvládli jsme i utkání v Příbrami, kde jsme prohrávali 20 minut před koncem 3:1 a nakonec vyhráli 3:4. Ukázali jsme, že jsme silné mužstvo. A zatímco před rokem a půl to bylo s Příbrami spíše trápení, teď jsme jim rovnocenným soupeřem. Nyní tedy mohu říci, že se v týmu pracuje výborně. Kluci, rodiče a vše je super. Jen nesmíme zapomenout na to, že vždycky můžeme být lepší, proto musíme na sobě všichni pořád pracovat!!!

 

Jaké jsou tvá přání a cíle v tvé trenérské kariéře?

Kdyby tato otázka přišla před cca 5-6 roky, odpovím, že chci jít co nejvýše to půjde. Nyní je situace jiná. Člověk má práci, rodinu, zájmy a jiné. Nikdy nevíme, co může přijít, ale cíle soustřeďuji na tým, kde právě jsem to znamená SK Benešov U13, zde máme cíl být do 8.místa v lize a nyní jsme na místě sedmém, tak snad se bude dařit i nadále a třeba poskočíme i výše. Největším úspěchem pak je, když vidím, že se někomu daří. Hráči, který prošel mýma rukama a má úspěchy i nadále to je to, proč to vlastně dělám.

 

Loni v létě se ti narodil syn, jak prospíváte? Daří se Ti skloubit čas pro rodinu, práci a fotbal?

Ano syn roste a už se nemůžu dočkat chvíle, kdy nasadí kopačky a půjdeme na hřiště :-). Má rodina, je pro mne to nejdůležitější co mám. Má práce mne baví a přináší mi peníze, které jsou v dnešní době dost důležité. A fotbal to je srdcová záležitost, která mi dodává energii. Každopádně skloubit toto vše dohromady není jednoduché a opravdu někdy dost náročné, ještě když druhou část rodiny mám v rodné Ostravě. A proto se snažím, co nejvíce volných chvil trávit se svou ženou a synem, ti mně také často na zápasy doprovázejí. Jejich podpora a trpělivost je pro mne velmi důležitá a děkuji jim za to!

Děkuji ti za rozhovor, přeji ti hodně štěstí a radostí v rodinném životě a hodně úspěchů v tvé trenérské i profesní dráze. 

M.Ř. 23.1. 2016

 

Zpět


SK BENEŠOV
SK Benešov - Facebook        English Deutsch Espanol
Všechna práva vyhrazena © SK Benešov 2012 / Powered by CRS NETCOM